Paslanmaz Çelik Tel, Paslanmaz Çelik Tel olarak da bilinir

Paslanmaz çelik tel olarak da bilinen paslanmaz çelik tel, ABD, Hollanda, Japonya menşeli ipek ürünlerinin farklı özellik ve modellerinin üretilmesi için paslanmaz çelikten yapılmıştır, kesit genellikle yuvarlak veya düz . Genel korozyon direnci iyi, düşük maliyetli paslanmaz çelik tel 304 ve 316 paslanmaz çelik teldir.

Paslanmaz çelik tel çekme Küçük kesitli çelik tel veya demirsiz metal telin metal plastik işlemini yapmak için çekme kuvvetinin etkisi altında çekme kalıbının kalıp deliğinden tel çubuk veya filmaşin çizin. Farklı kesitsel şekil ve boyutlarda tellerin her türlü metali ve alaşımı üretimi çekmek için kullanılabilir. Tel çekin, kesin, pürüzsüz yüzeyin boyutu ve çizim ekipmanı kullanımı ve kalıp üretimi basit, basittir.

Çekme işleminde, çekilen telin kesit alanı üzerindeki çekme kuvvetinin çekme gerilmesi σ1 kalıba uygulanır. Kalıp deliğindeki metalin plastik deformasyonunu sağlamak için, çekme gerilmesi σ1, kalıp deliğinin deformasyon bölgesinde metalin deformasyon direncinden daha büyük olmalıdır. Çekme işlemi sonrasında telin deforme olmasını önlemek için Çekme süreci, çekme gerilmesi σ1 çekme hattının çekme telinin verim sınırı σs'sinden daha az olmalı, bu nedenle çekme işlemini gerçekleştirmek için koşullar genellikle ΣT <σ1><σs olarak="" ifade=""> K'nın oranına oranı, çizim işleminin emniyet faktörü olarak adlandırılır.

şart

Verim sınırı σs, mukavemet sınırına σb yakındır. Üretimde σs yerine σb kullanılır. Bu nedenle, çizim işleminin durumu da σT <σ1><σs olarak="" ifade=""> Çizim işleminin güvenlik faktörü K, σb'nin σ1'e oranıyla da ifade edilebilir.

Emniyet faktörü

Çekme işlemi emniyet faktörü K değeri genelde 1.40 ~ 2.0, K <1.40 olan="" stres="" çekme="" σ1="" çok="" büyüktür,="" telin="" ardından="" kalıp="" deliği="" deformasyona="" uğrayabilir="" veya="" çekme="" işlemi="" oluşmazken="" çekme="" olayı="" kararsız=""> K> 2.0, çekme gerilmesi σ1'in küçük olduğunu, yol çizme deformasyonunun miktarı çok küçük olduğunu, yolun çekilmesini artırdığını göstermektedir. 0.05mm'den az ultra-ince tel çekme tel çapında çekme ve çekme verimliliğini artırmak için kalıp aşınma sayısını azaltmak için çizim sürecinin istikrarını iyileştirmek için zor, aşınma kalıp aşınma, güvenlik faktörü K Değeri 2.0'dan büyük olabilir.

Süreç karakteristiği editörü

Tel çekmenin stres durumu, üç yönlü basınç stresinden daha plastik deformasyon durumuna ulaşmak daha kolaydır, iki yönlü basınç gerilmesinin üç yönlü ana stres durumudur. Çizimin deformasyon hali, iki yönlü kompresyon deformasyonunun metal malzemenin plastisitesine göre dezavantajlı olan her zaman burulma deformasyonunun olduğu üç yönlü ana deformasyon halidir ve yüzey kusurlarını üretmek ve ortaya çıkarmak daha kolaydır. Tel çekme işleminde deformasyon, emniyet faktörü ile sınırlıdır. Telin deformasyonu azdır ve geçiş sayısı çok daha yüksektir. Bu nedenle, çok geçişli kesintisiz yüksek hızlı çekme telin üretiminde sıklıkla kullanılır.

Genellikle ostenit, ferrit, iki yönlü paslanmaz çelik ve Markov paslanmaz çelik esas itibariyle 2 serisi, 3 serisi, 4 serisi, 5 serisi ve 6 serisi paslanmaz çelik olarak ayrılmıştır.

316 ve 317 paslanmaz çelik (317 paslanmaz çelik performansı aşağıya bakınız) molibden paslanmaz çeliktir. Molibden çeliğinden dolayı 316 paslanmaz çelikten biraz daha yüksek molibden içeriğinde 317 paslanmaz çelik, çeliğin genel performansı% 15'den daha az olan sülfürik asit konsantrasyonu 310 ve 304 paslanmaz çelik, yüksek sıcaklık koşullarına göre daha iyidir ve % 85'den daha yüksek Paslanmaz çelik geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. 316 paslanmaz çelik ayrıca klorür erozyonuna karşı iyi direnç gösterir, bu yüzden genellikle deniz ortamlarında kullanılır. 316L paslanmaz çelik maksimum karbon muhtevası 0.03, kaynaktan tavlanmadan kullanılamaz ve kullanımda maksimum korozyon direnci ihtiyacı doğar.

1850 ila 2050 derece aralığındaki bir sıcaklıkta tavlama, daha sonra hızla tavlama ve daha sonra hızla soğutma. 316 paslanmaz çelik sertleşmek için aşırı ısınamaz.

kaynak

316 paslanmaz çelik, iyi kaynak performansına sahiptir. Tüm standart kaynak yöntemleri kaynak için kullanılabilir. Kaynak, 316Cb, 316L veya 309Cb paslanmaz çelik doldurma çubuğunun veya kaynak elektrotlarının kullanımına göre kullanılabilir. Optimum korozyon direnci için, 316 paslanmaz çelik kaynaklı kesit, kaynak sonrası tavlamayı gerektirir. 316L paslanmaz çelik kullanılıyorsa, kaynak sonrası tavlama gerekli değildir.